Как започна всичко
Като всяко дете с мечти, моята беше един ден да стана строителен инженер, винаги съм си представял как сам строя своя уютен дом. Когато това се случи, започнах работа в строителството, като ръководител, и не спирах да мисля за детската си мечта. Затова след известно време намерих подходящ парцел не далече от града, на тихо и спокойно място. Идеята ми беше за стоманобетонова конструкция, отговаряща на всички съвременни изисквания. Трябваше ми одобрен проект, добър план за работа, както и организация на строителната площадка. Това включваше задължително дървена паянтова постройка за склад на строителни материали и инструменти. Започнах да търся в интернет типови дървени конструкции, както и качествен дървен материал. Изведнъж попаднах на снимка, която беше на уютна къща с дървена носеща конструкция и каменна камина, много ми хареса. Снимката ме впечатли, дълго време разглеждах детайлите и изработката. Гредите бяха големи, масивни, добре изгладени, а зидарията от естествен камък допълваше картината сякаш извадена от стар филм, лъхаше топлина.
Веднага ми направи впечатление начина, по който бяха сглобени и заклинени дървените рамки. Точно това придаваше вълшебния чар, който излъчваше работата с естествените материали и красотата на ръчната изработка. Грабна ме и започнах да търся информация за технологията на изработка, както и начина на пресмятане съобразен с нашите норми в проектирането. Единствено в сайтовете зад океана можех да открия нещо по темата. Харесах си книга-ръководство, което изглеждаше подробно. С поръчката и доставката ми помогна приятел, който живее в Англия. Очакването беше голямо и вълнуващо, когато книгата дойде нямах търпение да я отворя. Бързах да извлека колкото се може по бързо информация от нея, в началото зачетох увода и останах приятно изненадан. Там пишеше, че за първи път следи от такъв тип строителство са открити десет хиляди години преди новата ера в земите на северна Гърция и Македония. Веднага ми мина през ума, че в САЩ учат гръцка митология, както и Александър Македонски, и чудесно знаят къде се намира тази територия. Едва ли ако тя беше написана, като България биха се ориентирали толкова бързо. Винаги съм се чувствал горд наследник на моите прадеди. Това ме наведе на мисълта, че нашите стари професори от ВИАС ще са описали подробно в трудовете си всичко за този вид строителство. Не бях сгрешил, старата школа е носела гордо познанието и отговори на всичките ми въпроси. От тук нататък се заех с проектирането на моята къща, изцяло с дървени сглобки и дървени дюбели. Набавих си нужните ръчни инструменти и дървения материал нужен за изграждането на конструкцията.
В България не успях да открия хора, които могат да ми бъдат полезни, повечето, като им споделя започват да ме убеждават да ползвам я метална или стоманобетонова конструкция. Затова си направих регистрация в един американски форум за дървени рамки (Timber Frame). Там последните 50 години тези конструкции са претърпели добро развитие в съчетание с иновациите в строителните материали.
Първоначално администраторите не искаха да ме регистрират, може би защото виждат, че съм от страна която не познават. След няколко седмици настояване от моя страна ме допуснаха до форума. С добро отношение ме насочиха към кого да се обърна с въпросите, които ме вълнуваха. Вече бях изградил своя проект и изпратих чертежите на моя нов приятел Джим Роджърс, да погледне работата ми.
Предполагам знаете, че ние сме на метрична система докато те използват инчове и футове. Един цял ден ми отне да превърна всичките си котирани размери в отношения, и Джим да провери добре ли съм работил. Имаше две три малки корекции от негова страна, които трябваше да направя преди да започна работа.
Когато човек започне подобно начинание се изискват доста комплексни качества да се доразвият. В началото беше голяма вътрешна борба да внимавам да не сбъркам, защото гредите ми бяха сметнати и доставени точно без излишни бройки. Материала който ползвах беше сух и всички греди предварително се бяха усукали, което допълнително усложнява геометрията за направата на сглобките. Реших да търся и правя от дефекта ефекта, това беше изпитанието, което трябваше да премина за да усъвършенствам уменията си. Казах си ако мога да завърша успешно този проект, всеки следващ ще ми бъде по лесен за изработката на дървените рамки.
Както споменах по горе нашите праотци са владеели знания, които ние не трябва да забравяме. Винаги ми е било любопитно да науча нещо ново от нашата древна история, и един ден ми попадна информация. Роденият и живял в пети век тракийски хронист Приск Панийски, пише за посещението си в резиденцията на Атила (предводителят на българите, който носи царските гени на рода Дуло), и дава описание на селище с къщи направени с греди, които са добре изгладени. Технологията от древни времена е създадена и ползвана хилядолетия наред, а нейните предимства са в пъти повече от недостатъците и.
Затова трябва да не позволим строителството с дървени рамки да се загуби, така както сме загубили познания ползвани и играещи важна роля в живота на нашите деди. В днешно време има съвременни материали, които чудесно се съчетават с дървото произведени с минимум енергия, и оказващи благоприятно влияние на човека.