предимства и недостатъци на дървените къщи

Предимствата и недостатъците на дървените конструкции (ДК за краткост) се определят от специфичните качества и особености на материалите, от които са изготвени тези конструкции и преди всичко от качествата на дървения строителен материал.

 

Предимства на дървените конструкции:
✓ Малко собствено тегло (лекота). То се обуславя от голямата относителна якост на дървото. Относителни якостни характеристики – (кг/м³ към обемно тегло кг/ м³) на дървото са около 10 пъти по-големи от относителната якост на бетона. Това показва, че една ДК е многократно по-лека от една стоманобетонова конструкция със същото предназначение при еднакви натоварвания и при еднакви други условия.

✓ Просто, лесно и бързо добиване на основния материал – дървото. За добиването на дървения строителен материал не е необходима сложна технология, каквато например е необходима за добиването на стоманата и цимента.

Основното му обработване за получаване на стандартния асортимент е просто, лесно и бързо. Почти навсякъде дървеният материал може да се достави в кратко време.

 

✓ Просто, лесно и бързо изготвяне. Обработването на дървото по проектните детайли (работните чертежи) при направата на самите конструкции е лесно, просто и бързо със сравнително малко разход на труд и енергия. Дървото може да се обработва и ръчно с най-прости инструменти, като трион, тесла, длето и свредел. В това отношение стоманата и бетонът се намират в много по-неблагоприятно положение.

✓ Изпълнение независимо от годишните времена. ДК могат да се изготвят еднакво лесно през различните сезони на годината, включително и през зимата. Зимното строителство при ДК не е свързано с оскъпяване.

 

✓ Пълно удовлетворяване на изискванията на сглобяемото строителство. ДК са изобщо сглобяеми конструкции. При тях в най-голяма степен могат да се ползуват предимствата на сглобяемото строителство от уедрени елементи, изработени в работилница. ДК могат да се изпълняват като сглобяеми-разглобяеми и многократно употребяеми строителни конструкции. В това отношение, те имат значително предимство пред стоманобетоновите конструкции. Някои трудности във връзка с транспортирането им не са от такова естество, че да намалят това тяхно предимство.

 

 

✓ Добри топло и химико-технически качества. Дървото има многократно по-малък коефициент на температурно разширяване, отколкото стоманата и бетонът. Поради това дървените конструкции не се влияят от температурни промени. При дървени съоръжения не са необходими температурни фуги. Техните лагери и фундаменти (освен при рамки и
дъги) са по-прости, тъй като вследствие на температурните разлики не се появяват хоризонтални сили.

✓ В сравнение с бетона и стоманата, дървото е най-лош проводник на топлината. Това го прави и добър изолатор при ограждащи конструкции, стени и конструкции.

✓ Възможност за изпълнение на разнообразни архитектурни решения.

✓ Много ниско тегло на сградата, респективно голяма устойчивост на земетресения и земни свлачища.

✓ Лесно и бързо полагане и ремонтиране на всички вътрешни инсталации.

✓ Мокрите строителни процеси са сведени до минимум.

✓ Много добра топлоизолация, което води до значително спестяване на енергия за отопление през зимата и климатизация през лятото.

✓ Бързо изграждане на конструкцията, без това да се отразява на качеството.

✓ Голяма степен на заводска завършеност, и съкращаване на срока за строителство

✓ По-ниска цена при една и съща степен на завършеност и луксозност.

✓ По-голяма използваемост на застроената площ.
Недостатъците на ДК са свързани преди всичко с недостатъците на дървото като материал от органичен произход. Те са следните:
✓ Нееднородност на структурата. Поради естествената нееднородност на структурата на дървесината дървото като строителен материал в различни направления спрямо влакната има различна якост и различна деформируемост. Този недостатък води до голям брой и различни изчислителни съпротивления, допустими напрежения, еластични модули и пр., необходими за определяне носимоспособността на елементите и съединенията.

 

Вследствие на това оразмеряването на елементите и съединенията на дървените конструкции и дори тяхното статическо изчисляване е много по-сложно от това на всички останали конструкции. То е съпроводено почти винаги със съответен анализ на действителната работа на елементите, съединенията и конструкциите като цяло, при което е необходимо да се отчитат много и най-различни действащи в широк диапазон фактори. Непознаването на всички тези фактори и не отчитането на тяхното възможно най-неблагоприятно влияние може да доведе до опасно намаляване на надеждността на конструкциите. Напротив, тяхното познаване и вземане пред вид преди всичко чрез спазване на съответните предписания на правилниците и нормите прави ДК в това отношение напълно надеждни и сигурни.

 

✓ Естествени отклонения от нормалния строеж на дървесината и неизбежни повреждания. Към тези отклонения и повреждания спадат чеповете, косовлакнакността, размерите и разположенията на които са произволни. Всички тези естествени недостатъци на дървесината се отразяват неблагоприятно върху якостта на дървото като строителен материал. В зависимост от броя, размерите и разположението на различните дефекти на дървесината, дървеният материал, предназначен за най-общи нужди, се сортира по различни качества.Тъй като в зависимост от броя, размерите и разположението на тези дефекти се намаляват и различните якости на дървения материал, когато е предназначен за носещи елементи на конструкции, той трябва да отговаря и на специални допълнителни изисквания по отношение на тези естествени дефекти.

 

По тези допълнителни и специални изисквания (нормирани в правилниците за дървени конструкции) дървеният материал се подбира и сортира с оглед на характера на работата или, както се казва, с оглед на категорията на носещия елемент. Не подбирането на дървения материал въз основа на тези допълнителни изисквания съгласно категорията на носещите елементи може да намали катастрофално (под изчислената) действителната носимоспособност на елемента. Напротив, ако дървеният материал се подбира с оглед на категорията на елементите, което в същност е едно допълнително ограничаване на размерите и броя на естествените дефекти, се гарантира напълно проектната носимоспособност на елементите, а с това и изискваната сигурност на ДК.

 

 

✓ Гниене на дървото. Гниенето на дървото е основен недостатък, на конструкции, изпълнени от дърво. То е биологичен процес, предизвикан от най-разновидни гъби, които виреят при определени условия в дървесината. В зависимост от условията – благоприятна влага и температура, процесът на гниенето (от момента на заразяването до пълното разрушаване на дървесината) може да трае от няколко години до няколко месеца, колкото траят в такива случаи и самите конструкции. Условията, при които дървесината гние, са познати, тъй както са познати и съответните предпазни мерки.

 

 

Непознаването на тези условия и не вземането на съответните ефикасни предпазни мерки, когато условията за гниене на дървесина са налице, прави дървените конструкции временни или най-малко несигурни за продължително експлоатиране. Напротив, при нормални условия, както и при благоприятни за гниене условия, но при взети съответни предпазни мерки трайността ма дървените конструкции е почти неограничена. Аналогичен недостатък на дървесината е и възможността тя да се поврежда от животински вредители.

✓ Горене на дървото. Горенето на дървото е също недостатък на дървените конструкции. То не само лесно се запалва и гори, но отделя и голямо количество топлина, която предизвиква бързо разширяване на пожара и разрушаване на конструкциите. При този недостатък е опасно ДК да се поставят при лесно запалими условия. Напротив, когато се спазват противопожарните норми и при опасни условия, се вземат съответни огнезащитни мерки, ДК са напълно сигурни.

✓ Дефицитност на дървото. Дефицитността на дървото също може да се приеме като недостатък, поради което се ограничава приложението на ДК, дори и там, където е най-целесъобразно.